Receptek

Az itt látható receptek csupán a személyes kedvenceim. Jóval több receptet találsz itt: RECEPTEK ÁLLATBARÁTOKNAK

KAKAÓS CSIGA



tészta:
40 dkg liszt
10 dkg margarin
2 dl növényi tej
4 evőkanál cukor
1 csipet só
2 dkg élesztő
krém:
2 evőkanál kakaópor
5 dkg cukor
10 dkg margarin

Ezeket jól összedolgozzuk, majd egy órát hagyjuk kelni. Kínyújtjuk téglalap alakúra és bekenjük a krémmel, összecsavarjuk és 1,5-2cm széles szeleteket vágunk belőlük, amiket kb 180 fokon megsütünk. Előmelegített sütőben. Sütés előtt be lehet kenni a tetejüket pici növényi tejjel.

CSICSERIBORSÓ LEVES



10 dkg csicseriborsó
40 dkg zöldség: sárgarépa, fehérrépa, zeller, vöröshagyma
3-4 evőkanál napraforgó olaj
egy késhegynyi gyömbér és köménymag

Áztassuk be előző éjszakára a csicseriborsót (mint ahogyan a bablevesnél szokás). Főzzük puhára a csicseriborsót 1,5 liter vízben. Ha kuktában főzzük, alig tart 20 percél tovább ez a szakasz. Közben mossuk meg és vágjuk apróra a zöldségeket, majd az olajban pici sóval, kislángon pároljuk meg őket egy picit. Nem kell megpuhulniuk, épp csak 1-2 percig tartson ez a párolás. Amikor megpuhult a csicseriborsó, öntsük össze a zöldségekkel. Ne öntsük ki a vizet, amiben főtt, azzal együtt öntsük hozzá! Pár percig főzzük őket össze és már készen is vagyunk!


VEGÁN LINZER


35 dkg tönkölyliszt
25 dkg növényi margarin
15 dkg nádporcukor
 2 evőkanál víz

Összegyúrjuk, kinyújtjuk, kiszaggatjuk. Sütőlemezen 180 fokos sütőben 8 percig sütjük.
Lekvárral össze tapasztjuk és már készen is van. Ugyanígy tudunk vegán ischlert is csinálni, ha karob mázzal leöntjük. Egy lelkes vegán hobbiszakács receptje:-)



BROKKOLI KRÉMLEVES


2 bögre brokkoli rózsáira aprítva (nagyobb fajta kb 4 decis teásbögrével mérve)
1 bögre burgonya (felkockázva)
½ bögre vöröshagyma (felkockázva)
6 dl víz
1/2 dl étolaj
2 evőkanál sörélesztő
só, bors ízlés szerint

Először tedd fel a vizet főni, utána aprítsd fel a burgonyát. Akkor dobd csak bele a vízbe, amikor már lobogva forr. Szedd rózsáira a brokkolit és mikor a krumpli már elkezdett puhulni (3-5 perc), dobd bele azt is. Újabb 5 perc elteltével add hozzá a felaprított hagymát, a sörélesztőt és az étolajat. Pár percig még hagyd őket összefőni, majd vedd le a tűzről és várj, amíg kicsit kihűl. (Hogy ne égesse, olvassza a turmixgéped, amennyiben az műanyag.) Turmixold át a levest, majd ízlés szerint sózd, borsozd, végül tálalás előtt melegítsd meg.




GYÜMÖLCSÖS LEPÉNY



Másfél bögre (2,5 dl-es bögrével mérve) liszt (sima, vagy teljes őrlésű, tönköly is lehet)
Fél bögre zabpehely
Egy csomag vaníliás cukor, vagy egy kávéskanál fahéj
Egy kávéskanál szódabikarbóna
Három kávéskanál porcukor nádcukorból
Egy citrom
Három-négy nektarin
Két nagyobb banán

A citrom héját lereszeljük. A lisztet, a zabpelyhet, a vaníliás- és a  barna cukrot (vagy a vaníliás helyett fahéjat) egy  nagyobb lábosba öntjük. A szódabikarbónára egy csészében kevés citromlevet öntünk, hogy felhabosodjon, majd a lisztre öntjük, összekeverjük. Hozzáadjuk a reszelt citromhéjat is.
A nektarin felét és az egyik banánt kevés vízzel turmixgépben pépesítjük, és a masszát a lisztes keverékbe forgatjuk. A maradék gyümölcsöt felkockázzuk, egy részét a tésztához keverjük. További langyos vizet lehet hozzáadni, hogy kissé folyós, de azért összeálló „malter-szerű” keverék legyen.
Alufóliával vagy sütőpapírral bélelt, növényi zsiradékkal kikent tepsibe terítjük és megszórjuk a tetejét a maradék gyümölcskockákkal. 200 fokon 40 perc alatt elkészül. Ha légkeveréses sütőnk van, az utolsó 15 percben állítsuk erre a funkcióra.

Tipp: tetszés szerint más gyümölcsöt is használhatunk, és turmixgép helyett villával is összetörhetjük, vagy pl. az almát lereszelhetjük.

Galgóczi Dóra receptje



PALACSINTA



25 dkg durumliszt

25 dkg sima liszt

1/5 dl olaj

1 csipet só

víz - amennyit felvesz


Először a liszteket és a sót keverjük össze, utána annyi vizet adjunk hozzá, hogy szokványos palacsintatészta sűrűségű legyen, a végén pedig jól elkeverjük az olajat. Pár órát, vagy akár egész éjszakát is pihentetjük a hűtőben. 2-3 napig el is áll, így mindig tudunk annyit kisütni, amennyit épp enni akarunk.Töltsük lekvárral, fahéjjal, kakaóval, karobbal vagy akár kölesből készült vegán túrókrémmel.


VEGÁN "TÚRÓS" RÉTES

150 gr köles
3-4 evőkanál lekvár (barack, meggy..)
1 marék mazsola
1 csomag kész réteslap 
étolaj

A kölest puhára főzzük ici-picit sós vízben. A köles és a víz aránya kb olyan, mint amikor riszt főzünk. Ami vizet nem szívott be, azt leöntjük róla és összekeverjük a lekvárral és a mazsolával. A rétestésztát kiterítjük, minden lapot olajjal megkenünk, majd beletöltjük a köleskrémet, feltekerjük és 150 fokon sütjük kb 15-20 percig.



BARBI ZÖLDSÉGFASÍRTJA



zöldségek (sárgarépa, zöldborsó, karfiol, brokoli, de lehet bármi amit otthon találunk)
zsemlemorzsa 
kukoricaliszt
víz, só
olivaolaj
Megpároljuk (nem fözzük) a letisztított és feldarabolt zöldségeket, és összeturmixoljuk egy kevés vízzel és olivaolajjal. Hozzákeverünk annyi zsemlemorzsát és kukoricalisztet, hogy egy viszonylag kemény massza legyen belöle (inkább legyen kemény mint puha). Állni hagyjuk legalább fél órát, de ennél több is lehet. Kiformázzuk és forró olajban kisütjük.

VEGÁN MILÁNÓI

1 csomag durumspagetti (minden nagyobb élelmiszerboltban kapható)
10 dkg szója granulátum (apró szemű, száraz cucc, sima közértben kapható)
 1 nagyobb darab hagyma
2 evőkanál napraforgómag/szezámmag /lenmag vagy ezek keveréke
  4 paradicsom
  30 dkg gomba
   1 evőkanál olaj (napraforgó vagy olíva)
  1 teáskanál rozmaring (elmaradhat)
 2 paradicsom konzerv
  1 teáskanál szárított bazsalikom
  1 csokor friss petrezselyem vagy bazsalikom
  bors, só, ízlés szerint


Reggel a szója granulátumot nyakon öntjük annyi forró vízzel, amennyi kb. kétszerese térfogatban a granulátumnak. Hozzákeverjük a paradicsom konzerveket és a szárított bazsalikomot, sót, borsot. Az egészet hagyjuk állni délig vagy estig, amikor főzni szeretnénk. A cél az, hogy a szója megpuhuljon és ízt kapjon. Fogunk először is egy jókora fazekat. Olajban megpirítjuk a magokat, felvágjuk a hagymát és beledobjuk, együtt picit pirítjuk. A paradicsomokat kockára vágjuk és azt is bele, majd ezt követi az apróra vágott gomba. Beleöntjük a reggel összeállított és állni hagyott paradicsomos szója granulátumot és főzzük kb 5 percig. A végén dobjuk bele a felaprított fokhagymát, a friss zöld leveles petrezselymet vagy bazsalikomot és a borsot. Ha kész a szósz, megfőzzük és leszűrjük a tésztát.


CUKKINI FASÍRT
3 jól megtermett cukkini
(figyeljünk rá, hogy ne testes, hanem karcsú darabokat válogassunk, aminek vélhetően kevés magja van)
kukoricaliszt (ami a cukkíni levével vagy vízzel keverve tojáspótlóként tökéletes)
zsemlemorzsa
só, bors, vegeta
petrezselyemzöld

A cukkinit hámozzuk meg, reszeljük finomra, sózzuk vagy vegetázzuk meg és tegyük félre, hogy levet eresszen. Amikor ez megvan, nyomjuk ki. Arra számítanunk kell, hogy nagyon összeesik, ez azért nem probléma, mert a cukkíni olcsó zöldség, és ha azt nézzük, hogy húspótló étel lehet belőle, akkor igazán gazdaságos a dolog. A kinyomkodott cukkinihez adjuk hozzá a kukoricalisztet, a fűszereket, majd annyi zsemlemorzsát, hogy gombócokat tudjunk formázni a masszából. Ha úgy döntünk, hogy elbaltázzuk az arányokat,  válasszuk azt a megoldást, hogy a massza inkább kemény legyen, mint híg. Egyrészt a híg cucc szétfolyik a zsiradékban, amiben sütjük, másrészt felszívja azt, ez pedig nem kívánatos. Tenyerünk között lapítsuk el a gombócokat, hempergessük zsemlemorzsába, de lehet prézlibe is, ha más nincs otthon. Nem túl forró, nem túl sok olajban süssük szép pirosra a kérgét úgy, hogy lehetőleg a belseje is átsüljön.  Óvakodjunk a sötétre süléstől, mert attól keserü lehet. Azt is megtehetjük, hogy egy nyers krumplit is reszelünk a masszába, ez semmiképp sem rontja el az ételt, inkább a tócsnihoz teszi kissé hasonlatossá, az pedig szintén finom. :) Úgyszintén meg lehet "bolondítani" a masszát egy kis párolt hagymával.


ZÖLDSÉGES-TOFUS TÉSZTA





 1 nagy fej vöröshagyma
 1 nagyobb vagy 2 kisebb sárgarépa
 1 csomag tofu (250-300 g)
  2-3 kávéskanál szezámmag (vagy más karakteres fűszer, amit szeret
 2 evőkanál olaj (napraforgó/olíva/tökmag)
 1/2 csomag zöldséges durumtészta (250 g)
     Kockázd fel a tofut és a répát, szeleteld fel a hagymát.Egy nagyobb serpenyőben vagy wokban hevítsd fel az olajat, dobd bele a szezámmagot (vagy akár más fűszereket: római kömény, mustármag). Először a tofut, majd egy perccel később a répát és kb. 2 perc múlva a hagymát dobd bele az olajba. Nem kell folyamatosan kevergetni, de fakanállal próbáld meg úgy igazgatni, hogy a tofukockáknak ne csak egy-egy oldala piruljon meg, hanem legalább két oldala. Kb. 5 percen belül készen lesz az egész. Sózd és borsozd ízlés szerint. Közben főzd meg sós vízben a tésztát. Ugye nem volt több, mint 15 perc? 


HÁZI SZÓJATEJFÖL 





2,5 dl szójabab (előző este beáztatva)
3-4 dl víz
2 dl hidegen sajtolt olaj
1-2 citrom leve

Miután megpucoltuk az előző este beáztatott szójababot, alaposan összeturmixoljuk a vízzel. 20-25 percig főzzük, folyamatos kevergetés mellett, majd leszűrjük és hozzáadjuk az olajat és a citromlevet. 
Fontos tudni: minél jobban eltávolítjuk a szójabab héját, annál fehérebb lesz a tejföl.
A visszamaradt darált szójababot túróként használhatjuk, én sokszor kőrözöttet készítek belőle.





Üdv az oldalon!

Szinte biztos, hogy Téged is, ahogyan engem is: vegyes táplálkozásúnak neveltek. Azt tanultuk, hogy ez így normális. Nem túl jó érzés rájö...